National Cup of student and school entrepreneurship, startups and innovation
ENACTUS KAZAKHSTAN NATIONAL EXPO 2022




MAY 12-13

ENACTUS KAZAKHSTAN NATIONAL EXPO is an annual exhibition of the results of project work of ENACTUS international program participants.

The EXPO includes job fairs, business meetings with employers, pitching and special competitions. The main event in this series of events is the National Cup of Student Entrepreneurship, the winner of which acquires the right to defend the honor of Kazakhstan in the world championship, which involves 34 countries. A new direction of the ENACTUS program was the holding of the National School Entrepreneurship Championship for the second year in a row. At the ENACTUS KAZAKHSTAN NATIONAL EXPO students and schoolchildren present socio-entrepreneurial, environmental and innovative projects

RESULTS

National Cup of Student Entrepreneurship,

startups and innovations 2022

Qualifying round

LEAGUE 1
1. Shakarim University, Semey - Semifinalist
2. Zhansugurov College, Taldykorgan - semifinalist
3. Alikhan Bokeikhan University, Semey - 3rd place in the league
4. International Kazakh-Turkish University named after Akhmetov - semifinalist 4. Khoja Ahmed Yasawi, Turkestan
5. Caspian University, Almaty - 3rd place in the league 6.
6. Kyzylorda University named after Korkyt Ata, Kyzylorda, Almaty 6. Korkyt Ata University, Kyzylorda

LEAGUE 2
1. Toraighyrov University, Pavlodar - semifinalist
2. S. Seifullin Kazakh Agrotechnical University, Almaty - Semifinalist 2. S. Seifullin Kazakh Agrotechnical University, Nur-Sultan - semifinalist
3. International Academy of Business College, Almaty - 3rd place in the league 4.
4. Satbayev University, Almaty - 3rd place in the league
5. Almaty Management University, Almaty - 3 place in the league
6. Multidisciplinary Humanitarian and Technological College, Karaganda

LEAGUE 3
1. Buketov Karaganda University, Karaganda - semifinalist
2. Semey Medical University, Semey - Semifinalist
3. Pavlodar Pedagogical University, Pavlodar - 3 place in the league
4. East Kazakhstan Technical University named after D. Serikbayev - semifinalist 4. D. Serikbayev, Ust-Kamenogorsk
5. Kazakh-British Technical University, Almaty - 3 place in the league 4.

LEAGUE 4
1. Turan University, Almaty - semifinalist
2. Astana Medical University, Nur-Sultan - Semifinalist 3.
3. M. Narikbayev KAZGUU University, Nur-Sultan - 3rd place in the league
4. International Business University, Almaty - 3 place in the league
5. H. Dosmukhamedov Atyrau University - 3rd place in the league 4. H. Dosmukhamedov, Atyrau
Semifinal
LEAGUE 1
  1. Kazakh Agrotechnical University named after. S. Seifullin Kazakh Agrotechnical University, Nur-Sultan - finalist
  2. Toraighyrov University, Pavlodar - finalist
  3. Shakarim University, Semey - Semifinalist
  4. Zhansugurov College, Taldykorgan - Semifinalist

LEAGUE 2
  1. Astana Medical University, Nur-Sultan - finalist
  2. Semey Medical University, Semey - finalist
  3. Turan University, Almaty - finalist
  4. Karaganda University named after Academician E.A. Buketov, Karaganda
Final
1st place - Kazakh Agrotechnical University named after S. Seifullin. S. Seifullin, Nur-Sultan
2nd place - Astana Medical University, Nur-Sultan
3rd place - Semey Medical University, Semey city.
4th place - Toraighyrov University, Pavlodar

RESULTS

National Cup of Student Entrepreneurship,

startups and innovations 2022

EARLY STAGE - projects in the early stages of development

Qualifying round

LEAGUE 1
1. Narkhoz University, Almaty. Almaty - finalist
2. Kostanay Polytechnic Higher College, Kostanay - finalist
3. Kazakh National Pedagogical University named after Abay - finalist 3. Abay Kazakh National Pedagogical University, Almaty - 3 place in the league
4. International University of Information Technologies, Almaty - finalist 4.
5. Kazakhstan International Linguistic College, Nur-Sultan

LEAGUE 2
1. KIMEP University, Almaty - finalist
2. College of Foreign Languages, Karaganda - finalist
3. Kokshetau University named after A. Myrzakhmetov - finalist 3. A. Myrzakhmetov, Kokshetau - 3 place in the league
4. Central Kazakhstan Academy, Karaganda - finalist
5. Kostanay Regional University named after A. Baitursynov - 3 place in the league 4. A.Baitursynov, Kostanai
Final
1st place - Kostanay Higher Polytechnic College
2nd place - College of Foreign Languages, Karaganda
3rd place - KIMEP University, Almaty city
4th place - Narxoz University, Almaty

RESULTS

III Republican School Entrepreneurship Championship #NextGenLeaders

Qualifying round

LEAGUE 1
1. NISH FMN, Taraz - semifinalists
2. NISS FMN, Uralsk - semifinalists.
3. Specialized school "Zhas Daryn", Pavlodar - 3rd place in the league
4. NICH HBS, Shymkent - semifinalists 4.
5. Secondary School Gymnasium #9, Aktobe
6. S. A. Khodzhikov Specialized Lyceum #39, Almaty 4.


LEAGUE 2
1. NISH FMN [3], Nur-Sultan - semifinalists.
2. NISH FMN, Almaty - semifinalists.
3. Buketov Grammar School named after Academician E. Buketov, Sergeyevka - 3rd place in the league
4. Specialized IT boarding school for gifted children, Taraz
5. Gymnasium №159 named after Y. Altynsarin, Almaty - 3 place in the league 6.
6. Pavlodar Regional Multi-Purpose Boarding School for Gifted Children 6.


LEAGUE 3
1. NICH FMN [1], Aktobe - semifinalists
2. International School, Nur-Sultan - semifinalists.
3. NIS MB, Nur-Sultan - 3rd place in the league
4. NICH FMN [1], Taldykorgan
5. School #174 gymnasium, Almaty
6. School-gymnasium # 104, Karaganda

LEAGUE 4
1. NISH KBS, Almaty - semifinalists
School-Lyceum № 8 for gifted children, Pavlodar - semifinalists.
3. NISH FMN [2], Nur-Sultan - 3rd place in the league
4. NISH FMN [2], Aktobe
5. NICH FMN, Semey

LEAGUE 5
1. NICH FMN [2], Taldykorgan - semifinalists
2. Gymnasium №15, Almaty - semifinalists.
3. Ozat Specialized Boarding School-Lyceum of Information Technologies, Kostanai - 3rd place in the league
4. A.S. Pushkin gymnasium school № 1, Shymkent city
5. Nish FMN [1], Nur-Sultan

Semifinal
LEAGUE 1
1. NISH FMN, Taraz - finalists
2. NISH FMN [1], Aktobe - finalists
3. NISH FMN, Uralsk - finalists.
4. Buketov Grammar School named after Academician E. A. Buketov, Sergheevka, Kazakhstan - finalists
5. NICH KBS, Almaty 4.

LEAGUE 2
1. Research School of Social Sciences of the FMS [2], Taldykorgan - finalists.
2. International School, Nur-Sultan - finalists.
3. Gymnasium №15, Almaty - finalists 3.
Lyceum School № 8 for Gifted Children, Pavlodar 5.
5. NISH FMN [3], Nur-Sultan
Final
1st place - NISH FMN in Taldykorgan
2nd place - International School in Nur-Sultan city
3rd place - Research Institute of Social Sciences of Uzbekistan in Taraz
4th place - Research and Development School of FMN from Uralsk
Торжественное открытие Enactus Kazakhstan Online National Expo 2020

Торжественное открытие I Республиканского Чемпионата Школьного Предпринимательства

Announcement of Semi-Final Teams Enactus Kazakhstan National EXPO 2020

Announcement of Final Teams Enactus Kazakhstan National EXPO 2020

Made on
Tilda